5 משפטים שיהפכו את הטעויות של ילדך לחוויות למידה

עודכן: 25 ביולי 2020


"אמא לא הצלחתי :( "

אחת המילים החזקות ביותר שמעוררת ברובנו זכרונות חזקים ולא נעימים מפעם על אירועים בהם לא היינו "מספיק טובים" ולא הצלחנו להשיג מטרה אותה רצינו היא המילה "כישלון". מה שכן - בעוד שהכישלון איננו נמנע בחיים, רגשות הפחד והבושה אשר לעיתים קרובות מתלווים אליו ניתנים למניעה בהחלט. אצל ילדים רגשות הפחד והבושה באים לידי ביטוי בכעס/ בכי, מעין תסכול המבטא את חוסר ההצלחה שלהם.

תיאוריות שונות אומרות שלנו כהורים ישנה השפעה עצומה על האופן שבו הילדים שלנו תופסים כישלונות, דבר המשפיע באופן ישיר עם נחישותם העתידית מול אתגרים ורצונם לנסות דברים חדשים כאנשים צעירים ובוגרים כאחד.

ילד עם חשיבה מקובעת עלול לחשוב כי היכולות שלו הן סטטיות - הוא חכם או לא, מהיר או איטי, חזק או חלש, מצחיק או משעמם, מסוגל "לעשות את זה" או פשוט לא מנסה.

לעומתו, ילד עם ביטחון עצמי אשר לא מפחד מלנסות ולהיכשל, מאמין כי באמצעות המאמצים שלו, הוא מסוגל להשתפר. הוא יכול ללמוד, לשאול שאלות ומסוגל להשתפר בעזרת אימונים חוזרים ונשנים.

ילדים עם ביטחון עצמי בריא פחות מפחדים מכישלונות ומאמינים כי הכישלון הוא לא סימן שהם לא מספיק טובים, אלא רק שלב בדרך וסימן כי הם צריכים להמשיך לעבוד על משהו.

אז איך אנחנו יכולים לעזור לילדים שלנו לפתח ביטחון עצמי בריא ולצמצם את הפחד מכישלונות עתידיים? להלן 5 משפטים פשוטים ששווה לנסות:

1. "זה מסובך, אבל אתה יכול לעשות את זה."

הרבה פעמים שומעים הורים אומרים לילדיהם: "זה קל, אתה יכול לעשות את זה!" אבל מה אם הילד לא יכול לעשות את זה? אז הוא פשוט לא עשה משהו 'קל', וזה די מייאש. ואם הוא מצליח במשימה, הוא לא מרגיש כל כך טוב בזה, כי הוא פשוט השלים משהו קל.

אם כבר באתם לעודד את הילד, יעיל יותר יהיה להודות כי משימה עשויה להיות קשה. איך עושים את זה? "רכיבה על אופניים זה דבר קשה, אבל אני מאמין שאתה יכול לעשות את זה" משפט כזה מאמת את המאבק של הילד, ומעודד אותו להמשיך לנסות באותה נשימה.


ילדות רוקדות בלט

 

2. "אתה עובד על זה כל כך קשה!"

זה מפתה לספר לילדים שלנו שהם חכמים, יפים ומושלמים. הבעיה עם המחמאות הטובות האלה היא שהן מציבות סטנדרטים גבוהים מדי לתכונות לא פרקטיות (מה ילד אמור לעשות עם היותו "מושלם"?). ילדים עשויים להתחיל לדאוג לא לאכזב אותנו (האם ציון גרוע בבית ספר אומר שהם כבר לא חכמים?) ומכאן לבצע רק פעולות אשר הוא מנוסה בהן ותוצאותיהן המוצלחות ידועות מראש.

בפעם הבאה שהילדים מבצעים מאמץ כלשהו, נסו לשבח את המאמץ שלהם במקום את האינטליגנציה שלהם. נסי לומר: "למדתם שעות על המבחן הזה וקיבלתם 100!" במקום "קיבלתם 100 כמו תמיד, אתם כל כך חכמים!".

זה שם את ההתמקדות במאמץ, משהו שילד יכול לשלוט בו, ומסייע לקשר עבודה קשה והתמדה עם הצלחה.

אם הילד שלך יחזור הביתה בפעם הבאה עם ציון לא טוב, הוא ידע שזה לא אומר שהוא לא חכם, אלא רק אומר שהוא צריך ללמוד קשה יותר או לבקש עזרה :).

 

3. "אתה לא יכול לעשות את זה, עדיין."

ילדים לעתים קרובות מתייאשים ואומרים "אני לא יכול לעשות את זה". נסי את התגובה הבאה - "אתה לא יכול לעשות את זה, עדיין. פשוט נצטרך יותר תרגול".

הוספת המילה הקטנה והפשוטה "עדיין" עוזרת לשקם את ההתמודדות. זה לא שהילד לא מסוגל, הוא פשוט עדיין לא שולט במיומנות הנחוצה להשלמת המשימה.


שני ילדים בונים בקוביות
 

4. "את זוכרת שפעם לא יכולת לקשור את הנעליים שלך?"

כשהילד מתייאש חשוב להזכיר להם דברים מהעבר שפעם הוא לא יכל לעשות. דברים שהם כבר למדו והשיגו. למשל, אם הוא נאבק ללמוד לקרוא ומרגיש כאילו הוא לעולם לא יהיה טוב בזה, קחו רגע לדבר איתו על משהו שבעבר היה לו קשה, אבל עכשיו קל לו.

תספרי לו שכשהוא היה תינוק הוא לא יכול היה אפילו להחזיק את ראשו למעלה. קשירת שרוכי נעלים היתה משימה כל כך קשה בשנה שעברה, ועכשיו הוא אפילו לא צריך לחשוב על זה, זה כל כך קל בשבילו.

הטיול הקטן הזה לאורך ציר הזמן מזכיר לילד שלך שדברים חדשים הם קשים, אבל הם הופכים לקלים יותר עם מאמץ ותרגול.

 

5. "אופס! פישלתי."

לצורה בה אנחנו מגיבים לכישלונות שלנו מול ילדינו יש השפעה בדיוק כמו הדברים שאותם אנחנו מלמדים אותם. הודאה בזמן אמת בכך שפישלת - ולהראות שזה בסדר - יכול להשפיע מאוד בנירמול הכישלון והטמעת החשיבה לפיה כישלון הינו מנוף לצמיחה.

שכחת את הסיר עם אורז על האש ושרפת אותו? תגידי משהו כמו, "אופס, הייתי עסוקה ושכחתי את האורז על האש. לא נורא, נאכל פסטה במקום. בפעם הבאה אני אהיה יותר אחראית ואשים טיימר".

אם אנחנו מציינים בקול את הטעויות שלנו, הילד יראה כי לפשל זה חלק מהחיים ודבר שקורה.

חלק מהילדים באופן טבעי יותר חרדים ופוחדים מכישלון מאחרים, אבל החדשות הטובות הן שאנחנו יכולים לעשות הרבה כדי לעזור לילדינו לאמץ אתגרים חדשים ולהראות שה"כישלון" הוא רק צעד בתהליך הלמידה.

קל מאוד "ליפול" במשפטים האלו שאנחנו בוחרים לומר לילדים שלנו, ומתוך אינסטינקט כנראה נמשיך לומר כמה הם מושלמים ויפים. אבל כמו שאנחנו דורשים מהם לא להתייאש ולהמשיך לנסות - כך אני מציעה לכולנו לעשות. לעצור שניה, לחשוב. ולנסח את המשפט בצורה הטובה ביותר שתעזור להרים אותם למעלה ולהתוות להם את הדרך לביטחון עצמי בריא.

שלומית, אמא של תום תום

150 צפיות0 תגובות