יום הפיל הבינלאומי

עודכן: 25 ביולי 2020


פיל זו החיה האהובה עליי! בטח הבנתם את זה כבר :) אני חושבת שזו חיה מרתקת עם המון תכונות טובות ויפות של בני אדם, וזה גם מה שהוביל אותי לסיפור השלם של המותג "תום תום". אני מאמינה ורוצה שלכל ילד יהיה פיל שישמור עליו :).

הם אינטליגנטיים, משפחתיים ויש להם זיכרון מצוין. הם מסוגלים לחוש במגוון רחב של רגשות עמוקים, מצער עז עד לשמחה על גבול התרוממות הרוח, ויש להם יכולת להרגיש אמפתיה ומודעות עצמית מדהימה. הם יוצרים חברויות מורכבות, ובונים מערכות יחסים של תמיכה אבל גם סכסוכים וקנאה. איך אפשר לא לאהוב פילים?


אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו של "יום הפיל הבינלאומי" ולעצור לרגע ולספר לכם קצת על פילים, על החשיבות שלהם ועל סכנת ההכחדה הנוראית שלהם. "יום הפיל הבינלאומי" הוא יום שבו מנסים להעלות את המודעות אל אוכלוסיית הפילים הנכחדת בעולמנו. עם זאת, לצערנו מודעות זו לא עוזרת וכל שנה מאבדת אוכלוסיית הפילים באפריקה כ-7%, נתון שלא מאוזן כלל עם קצב הילודה שעומד על בין 3% ל-5%.

הסיבה לירידה זו באוכלוסיה היא צייד נרחב של פילים לשם הפקת שנהב מהחטים שלהם, אשר נעשה לרוב על-ידי "הצייד הלבן". בכל יום נרצחים כ-50 פילים בוגרים ובכל יום נכרתים ניבים כדי לייצר חפצי נוי ולתמוך במסורת האמנות הזו.

על פי הערכות עד הגעתו של ״הצייד הלבן״ לאפריקה היו בה כמליון וחצי פילים. בעקבות צייד פראי בסביבת שנות השבעים נותרו כחצי מיליון פילים, ואז תוקנו תקנות וחוקקו חוקים שיעודם להגן ולשמר את האוכלוסיה. התערבות זו עזרה מאוד ואכן האוכלוסייה התייצבה ובמקומות מסוימים אפילו גדלה. אלא שאז באה ההתפתחות הכלכלית של ארצות מזרח אסיה ובראשן סין. התפתחות כלכלית זו גרמה לביקוש גדל ל״סחורה״ יקרה של שנהב חטי פילים.


כיום, ישנם שלושה מינים של פילים: סוג "הפיל האפריקאי" הכולל את פיל הסוואנה האפריקני ופיל היער האפריקני, ופיל אסייתי שהוא מין יחיד בסוג "פיל". לנקבת הפיל האסייתי אין חטים ולכן צדים אותה פחות, אך מזלם של הפילים האפריקאניים גרוע הרבה יותר.

ההרג הבררני (״סלקטיוי״) בו הורגים את הבוגרים (בעלי החטים) במשפחה משאיר יתומים רבים. הבוגרים ממשיכים בחייהם בטבע וחלק מהצעירים מגיעים לבתי-יתומים (לפילים), פילים אלו אבודים בטבע שכן הם חסרים את הכישורים החברתיים הכל כך חשובים בחברה הפילית.

זכרים שמתבגרים ללא משפחה הופכים לתוקפניים עבור כל מי שבשטח (חיות ואנשים כאחד) ואינם מתקבלים למשפחות ועדרים, ולכן גם סיכויי היתומים שגודלו בבתי יתומים ומשוחררים לטבע כדי להיטמע בחברה הפילית נמוכים מאוד. מכאן שההרג של הפילים גורם גם להרס ה״תרבות״ החברתית של הפילים.

השאלה "כיצד יראה העולם ללא פילים?" מעבר לזה שזה מזעזע אותי לחשוב על זה, היא אכן שאלה קריטית. שכן מבחינה אקולוגית, הפילים הם "מין מפתח" במערכת בה הם חיים. מין מפתח הוא מין שהשפעתו על המערכת גדולה ביחס לתפוצה שלו או לאחוז המשקלי, ולפילים השפעה מרחיקת לכת על בתי הגידול שלהם. למעשה הם בעצם מעצבים אותו להיות מה שהוא ושומרים עליו מאוזן.

הפילים אוכלים כמויות עצומות של צמחייה, הם שומרים על הסוואנה פתוחה, יוצרים שבילים עבור בעלי חיים אחרים ביערות, יוצרים שבילים שגם מונעים התפשטות של שריפות, חופרים ומוצאים מים שגם בעלי חיים אחרים משתמשים בהם, משאירים אחריהם כמות נכבדה של גללים המכילים מזון שחלק ממנו אינו מעוכל, כך שבעלי חיים קטנים יותר כמו קופים ועופות למשל, מחפשים מזון בתוך הגללים, שגם תורמים לדישון קרקע ולהפצת זרעים.


ארגון אוואז (AVAAZ), ארגון התנדבותי שמטפל בבעיות שונות וכבר הוכיח הצלחות במקרים רבים, מארגן עצומה שתוגש לנציגי האיחוד האירופי וארה"ב ותדרוש להטיל על תאילנד עיצומים שיגרמו להפסקת הסחר הרצחני. ,אנחנו מזמינים את אתכם להוסיף את קול צעקתכם לקריאה הכל כך חשובה הזו ולחתום על העצומה להצלת הפילים.

כן אני יודעת - מה קשור הצלת הפילים באפריקה להתפתחות הילדים שלנו ו/או מתנות לידה מהממות? הכל.

חלק מהדאגה לעתיד ילדינו הינה דאגה לעולם בו הילדים הולכים לחיות. אם לא נשמור על הכוכב ושאר החיות שגרות בו, בעקיפין נפגע בדור הבא (והנוכחי). 

באהבה ודאגה,

שלומית ותום תום

785 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול