איך לסייע לתינוק לישון עם שמיכה לתינוק ועוד טיפים

עודכן: 16 במרץ 2021

לא אחדש לכן דבר אם אספר ששעות השינה של תינוקות הכרחיות להתפתחות תקינה של התינוק. החודשים הראשונים להולדתו של התינוק הם לא פשוטים בעבורו. אחרי תשעה חודשים שהוא שהה בסביבה חמה ומגנה, בבת אחת הוא נדרש להסתגל לעולם מלא גירויים ורעשים. אני זוכרת ששלושת החודשים הראשונים אחרי שתום תום נולד היו בסימן דאגה מקסימלית שאני לא מצליחה לספק לו את התחושה המגנה שהוא זקוק לה. כדי להרגיע את עצמי ולהשתפר, ישבתי לשיחה עם כמה חברות שכבר היו אימהות מנוסות והן סיפרו לי על שיטות להרדים את התינוק ולחזק את תחושת הביטחון שלו. הדבר שהכי הפתיע אותי היה שהדבר הבסיסי שהייתי צריכה כדי לספק לתום תום חום והגנה התגלה כשמיכה לתינוק.


שמיכה לתינוק מספקת תחושת חום ורכות שמחזקים את תחושת ההגנה של התינוק

המומחים מכנים את שלושת החודשים הראשונים של הולדת התינוק כטרימסטר הרביעי של ההיריון. זהו שלב שבו אנחנו צריכים לעזור לתינוק ללמוד את העולם ולסגל לעצמו את היכולת להירדם בכוחות עצמו, דבר שמתעצב בסביבות החודש החמישי לחיי התינוק. במהלך ה"טרימסטר הרביעי" מומלץ להצטייד בשמיכה לתינוק שבאמצעותה תוכלו לעטוף את התינוק ולהגביל את תנועתו. ההגבלה הזו של הגוף על ידי שמיכה לתינוק מייצרת אצל התינוק את החמימות והרוגע שליוו אותו ברחם ובכך העיטוף הופך לחלק מהותי משלבי החיים הראשונים של התינוק.תינוקות ישנים טוב עם שמיכה לתינוק

בתקופה הראשונית לחייו של הילד הוא עדיין לא יודע להבדיל בין יום ללילה, עלינו מוטלת המשימה לסייע לשעון הביולוגי שלו להסתדר ולכן חשוב להסיר את שמיכת התינוק ולפתוח את הווילונות בבוקר. פתיחת הווילונות והחדרת אור השמש מסייעת לתינוק להבין כי עכשיו יום. חיתולי טטרה יוכלו להוות הגנה משמש ישירה בטיולים שתעשו מחוץ לבית שכן עובי הבד מאפשר לשמש לחדור דרכו, אך בכל זאת מסנן אותן ושומר על התינוק. בכלל, חשוב לסייע כמה שאפשר בהבדלה הזו שבין יום ללילה. זה אומר למשל שכאשר התינוק ישן במהלך היום אנחנו לא צריכים לשמור על שקט מופתי, אך בלילה מומלץ מאוד לבצע טקס שינה כדי להדגיש כי עכשיו מדובר על שינת הלילה.


טיפים שימושיים להרדמת התינוק ולסייע לו בשלבים הראשונים

  1. החזיקו את התינוק קרוב אליכם כמה שיותר. תינוקות שרק נולדו לא רגילים להרגיש חשופים והעולם שמסביבם יכול להיות מאיים מאוד. חום הגוף שלנו מסייע לתינוק להירגע ומשרה עליו תחושת ביטחון. קיימים מוצרי טקסטיל לתינוקות שיסייעו לכם להגביר את תחושת הביטחון של הילד על ידי כך שיכסו אותו בזמן שהוא על הידיים שלכן ויספקו לו תחושת מוגנות מלאה.

  2. למדו לקרוא את הילד. כל תינוק מראה את העייפות שלו בסימנים אחרים וחשוב שנלמד לקרוא ולזהות אצל תינוקנו את סימני העייפות שלו. מרגע שאנחנו מבחינים בהם מגיע השלב להתחיל ולהפחית בהדרגה את הגירויים הסביבתיים כדי לסייע לו להירגע ולהיכנס למצב שינה.

  3. עיטוף התינוק – חיתולי טטרה ושמיכה לתינוק יסייעו לכם המון בעיטוף התינוק ויצירת האווירה המוגנת לה הוא זקוק כדי להירגע ולהירדם.

  4. נשמו עמוק והישארו רגועות – זו משימה לא קלה לגדל תינוק והעצבים שלי לפחות התעררו מעט במהלך התקופה, אבל מצאתי כי להישאר רגועה מסייע גם לתינוק להישאר רגוע ואז החיים של כולנו קלים יותר.

  5. הפכו את הבוקר לכייפי – כמו טקס השינה שמומלץ לעשות כדי להגביר את היכולת של התינוק להבדיל בין יום ללילה, כך מומלץ להפוך את ההתעוררות בבוקר לאירוע חווייתי וכייפי.

  6. פנקו את עצמכן בזמן השינה של התינוק – הטיפ החשוב ביותר שאני יכולה להעניק לכל אישה, דאגי גם לעצמך ונצלי את הזמן שהילד ישן כדי לעשות משהו שאת אוהבת.


כמובן שיש עוד טיפים שיעזרו לכן להרדים את הילד, טיפים כמו קולות מונוטוניים ושימוש במנשאי בד. אבל אני רוצה לשמור על כמה מהרעיונות האלו כדי שאוכל לכתוב עליהם בפירוט בהמשך. אז עד אז, אתן מוזמנות להתרשם ממגוון מוצרי הטקסטיל לתינוקות שיש לנו בעבור הרך הנולד שלכן. לכל שאלה אפשר לפנות אלינו תמיד באמצעות הלינק הזה.

19 צפיות0 תגובות