איך עוזרים לתינוק לזחול?

עודכן: 26 ביולי 2020

אני לא אשכח את הרגע שבו תום תום התחיל לזחול. שיחקתי איתו יחד במשטח הפעילות כמו בכל יום ואז זה קרה - תום תום הזיז יד אחת ואז עוד אחת, ועוד לפני שהספקתי לשלוף את הטלפון ולתעד את המאורע הוא הזיז גם את הרגליים והחל לזחול זחילת קומנדו המשעשעת. זה היה כל כך מרגש לראות איך התינוק שלי שעד אז היה נייח לגמרי, פתאום מתחיל לזוז ולגלות את העולם.

שלב הזחילה הוא שלב משמעותי מאוד בהתפתחות התינוק. רוב התינוקות מתחילים לזחול בסביבות גיל חצי שנה עד עשרה חודשים, אבל יש גם תינוקות שמדלגים על שלב הזחילה ועוברים ישר לעמידה ואז להליכה. יש מגוון רחב של סגנונות זחילה כמו זחילת גחון, זחילה על שש, זחילת סרטן שבה התינוק דוחף את עצמו קדימה כשברך אחת כפופה ואחת ישרה וזחילה לצד. אל דאגה, כל סגנונות הזחילה תקינים לחלוטין. אם אתן רוצות לעודד את הבייבי שלכן לזחול, הנה לפניכן כמה טיפים:

בטן, בטן ושוב פעם בטן


כולנו מכירות את ההנחיות לפיהן יש להשכיב את התינוק לישון על הגב, כדי למנוע מקרים של מוות בעריסה. אבל כשהתינוק ער, מומלץ מאוד להשכיב אותו כמה שיותר על הבטן. השכיבה על הבטן מחזקת את חגורת הכתפיים והיא גם מונעת עיוותים בגולגולת. ככל שהתינוק שלכן יבלה יותר זמן על הבטן, כך הוא יעבור מהר יותר לזחילה. אז נכון, זה לא תמיד פשוט. יש תינוקות שלא אוהבים להיות על הבטן, ובוכים מעמקי נשמתם בכל פעם שמניחים אותם על הרצפה בתנוחה הזאת. ההמלצה שלנו היא לשים את התינוק על הבטן כמה פעמים ביום לפרקי זמן קצרים, ולנסות להאריך בכל פעם את משך השהייה על הבטן. שכבו מול התינוק שלכן, שחקו איתו בצעצועים, שירו לו ולאט לאט הוא ילמד ליהנות מזמן הבטן.

השתמשו בכרית נחשוש

נחשוש שמגן על ראשו העדין של התינוק שלכם בזמן שהוא ישן, הוא גם כלי נהדר שיעודד את התינוק שלכן לזחול. הניחו את החזה של הבייבי שלכם על הנחשוש כשהידיים שלו מושטות קדימה, והניעו בעדינות את התינוק קדימה, אחורה ולצדדים. התרגיל הזה ידרבן את התינוק לנוע ועם הזמן הוא יחקה את התנועות האלו גם ללא סיוע של הנחשוש.

אל תגבילו את התנועה של התינוק


כן, אני יודעת שזה נוח מאוד להניח את התינוק בלול, בסל קל או בטרמפולינה וכך להתפנות לעיסוקים המרובים שלכם כמו הליכה לשירותים או שטיפת כלים. אבל השתדלו שלא להשאיר את התינוק שלכם זמן רב מדי באזורים האלה ואפשרו לו להיות גם על משטח הפעילות. המרחב ברצפה יאפשר לתינוק להתפתח מבחינה מוטורית ויעודד אותו לזחול. מומלץ מאוד להניח על המשטח צעצועים שהבייבי שלכם אוהב כדי לדרבן אותו לנוע ולהגיע אליהם.


שלך,


אמא של תום תום ❤

64 צפיות0 תגובות